Обща карта на Балканския полуостров и Източното Средиземноморие с нанесени гръцки и турски укрепления, публикувана от върховна планова камера на Германския Райх (1941г.). Въведение
В изпълнение на своята програма „Исторически карти“, АУРЕ-ЕКОРЕГИОНИ предлага по-долу карта на Балканския полуостров и източното Средиземноморие, отпечатана от Върховната планова камара на Германския Райх към 1941г. Картата е с военно-стратегическо предназначение, но е създадена на основата на класическа географска информация, от епохата, което е по-важно за нас. Като се има предвид, че доста географски данни и особено наименования са променени от тогава до днес, вярваме, че този източник ще представлява интерес както за специалистите по история на военното дело, така и за широк кръг от историци и граждани. За контакти и повече информация:office@asde-bg.org; alliance-bg@newage-bg.com.
По-долу е представен превод на наличния по картата основен текст (превод от немски):
Стари карти на България от колекцията на Васил Радославов
Много наши сънародници, живеещи в чужбина, поддържат жива връзка с родината –майка, България. Някои от тях, като господин Васил Радославов, внук на българския министър-председател със същата фамилия, събират в продължение на години карти и документи, свързани с българската история, които накрая предават безвъзмездно на държавни или научни институти, в ползу роду.
С любезното съдействие на Министерство на външните работи на Република България и лично на Н.П. Руси Иванов, временно управляващ посолството на Р България в Берлин, за периода 2011-2012г., АУРЕ –ЕКОРЕГИОНИ получи възможността да заснеме част от старите карти за България и Балканския полуостров, събрани от родолюбивия българин. Включването на колекцията в геопортала ще даде възможност на учени, учащи се и любители да се запознаят с това натрупано богатство.
Карти на Австро-Унгарската Империя от XIXти век
Препоръчителен уеб-сайт за тематични картови материали
Във вързка с необходимостта от съчетаване на информация от различни епохи, която да даде възможност за обективна оценка на развитието на Балканския полуостров и отделни части от неговата територия, предлагаме на потребителите на нашият портал да се запознаят с картите изготвени от Австро-Унгарската Империя от края на XIXти и началото на XXти век.
За територията на Р България в граници от тази епоха, това са землищата и околностите на следните градове, както следва с година на изготвяне:
- Бургас, 1903 г.
- Варна, 1898 г.
- Видин, ? г.
- Джумая, 1913 г.
- Кюстенджа, 1915 г.
- Плевна, 1897 г.
- Свищов, 1913 и 1914 г.
- Силистра, 1904 г.
- Сливно, 1901 г.
- София, 1898 г.
- Търново, 1914 г.
- Филипопoл, 1903 г.
- Шумла, 1901 г.
За тези потребители, които имат и други интереси свързани с исторически справки, карти и др., организаторите на БИПД Ви препоръчват да потърсите допълнителна информация за други Европейски градове от същата епоха чрез връзката по-долу.
![]() |